Znakowanie żywności

Znakowanie żywności jest regulowane przepisami prawa, które definiują zakres informacji jakie należy i jakie można umieścić na opakowaniu produktu spożywczego, przeznaczonego dla konsumenta końcowego, tak aby ów konsument uzyskał pełną informacje o danym produkcie.

Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia:

Oznakowanie środka spożywczego obejmuje wszelkie informacje w postaci napisów i innych oznaczeń, w tym znaki towarowe, nazwy handlowe, elementy graficzne i symbole dotyczące środka spożywczego i umieszczone na opakowaniu, etykiecie, obwolucie, ulotce, zawieszce oraz w dokumentach, które są dołączone do tego środka spożywczego lub odnoszą się do niego.


Rozporządzenie w sprawie znakowania środków spożywczych reguluje zakres informacji, jakie muszą znaleźć się na opakowaniu środka spożywczego. Są to przede wszystkim: nazwa, składniki występujące w produkcie oraz termin przydatności do spożycia.

 

Poza wymienionymi wyżej informacjami obligatoryjnymi, wytwórca może na opakowaniu umieścić inne treści informujące o określonych właściwościach swojego produktu.
Wszystkie komunikaty, które zgodnie z przepisami wspólnotowymi lub krajowymi nie są obowiązkowe, a jednocześnie stwierdzają, sugerują lub dają do zrozumienia, że produkt na pewne szczególne właściwości, uznawane są za oświadczenia (żywieniowe bądź zdrowotne) i muszą być w zgodzie z Rozporządzeniem (WE) 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności.

 

Dodatkowe informacje